Committees

2018-2019 Standing Committees

Credentials: 

Brian Platz           North Liberty           319-530-1219

Jim Kenkel           Waukee                     515-689-5821

Rob Tharp           LaPorte City              319-215-2518

Proxy/Absentee:

Mark Johnson     Forest City                 641-425-5494

Jack Runge          Buckeye                      641-640-0102

Russ Ochs            Belle Plaine                319-310-1013

Resolutions:

Al Esch                  Epworth                    563-213-1206

Mark McNees      Atlantic                     712-249-1070

Derek Ealy            Keystone                   319-241-6438

Drill Rules:

Steve Davis          Chariton                    641-203-5292

Rick Schmidt       Low Moor                  319-480-4759

Kurt Angell          Osage                         641-330-3186

Audit:

Chuck Raska       Radcliffe                     641-751-5743

5th VP

Budget:

IFA Board

Executive Director

Election Officer :

Gene Evans              Osage              319-240-9014

Election Judges:

Mark Johnson         Forest City      641-425-5494

Duane Weber         Dyersville        563-495-1737

Brad Lamping          Forest City      641-512-6377

Tim Cappell             Atlantic            712-249-5512

Tom Campbell         Panora             641-755-2729

Kurt Mann             Belle Plaine       319-558-7078

Legislation:

Lobbyist                                               515-314-3787

Jim Shutts               Belle Plaine        319-350-3182

Gene Evans            Osage                   319-240-9014

Legislative Events:

Jim Shutts                Belle Plaine         319-350-3182

Amber Kephart       Sigourney            641-799-9392

P.A.C. Committee:

Jim Shutts              Belle Plaine           319-350-3182

Gene  Evans          Osage                     319-240-9014

Marv Trimble        Garrison                319-560-9014

Lobbyist                                                 515-314-3787

Tax Checkoff Committee:

Jason Barrick         Iowa Falls            641-373-1999

Chuck Raska           Radcliffe             641-751-5743

5th VP

Lobbyist                                               515-314-3787

Convention:

Gene Evans             Osage                 319-240-9014

Scott Sieck              Grinnell               641-990-0601

Lysle MacDonald   Story City            515-231-9183

Rob Edgar              Waverly                319-231-6938

Tom Nolton            Forest City           641-560-5216

Mike Ryan             Manchester         563-920-0226

Drill Custodian:

John Novak            Traer                    319-269-9862

Rick Schmidt          Low Moor           319-480-4759

N.V.F.C. :

Roger Bissen           Harlen                  712-579-8548

Marv Trimble          Garrison              319-560-9014

Firefighter Training Fund :

Scott Hagenson       Lake Mills            641-590-0240

Roger Bissen            Harlen                  712-579-8548

Homeland Security:     

Steve Warren           Altoona                ___________

Ryan Coburn             Norwalk              515-202-6915

E.M.S.  :

Mark McCurdy          Russell               641-203-1477

Ellen Hagen               Jewell                 515-689-0112

Fire Prevention /Safety Education:  

Ellen Hagen               Jewell                 515-689-0112

Jim Kenkel                 Waukee              515-689-5821

Russ Ochs                 Belle Plaine         319-310-1013

Elks Fire Prevention :

Al Esch                      Epworth                563-213-1206

JR Shear                    Montezuma         641-891-6585

Chuck Raska              Radcliffe               641-751-5743

Jim Shutts                  Belle Plaine          319-350-3182

E-911:  

Mark Murphy           Asbury                   _____________

Tom Berger              Epworth                 _____________

Governor’s Valor Award:

Dave Zimple             North Liberty        319-333-4451

Mike Reuman           Traer                      319-883-9208

Governor’s  Award :

Jim Shutts                  Belle Plaine           319-350-3182

Historian :

Richard Harman       Cedar Rapids         319-362-4048

Chaplain :

Todd Edeker              Jewell                       319-930-6191

Parliamentarian :

Jack Runge                 Buckeye                    641-640-0102

Mid Year Committee :

Kurt Mann                 Belle Plaine               319-558-7078

Alex Snyder               Belle Plaine                319-899-7179

Russ Ochs                 Belle Plaine                319-310-1013

Dave Coover             Belle Plaine                319-350-0015

Jason Kaplan             Belle Plaine                319-350-1143

Matt Daily                  Belle Plaine                 641-751-4933

Garrett Kozik             Harwick                        641-510-1016

Brandon Pierce         Luzurne                        319-361-3013

Membership Committee:

Jason Barrick            Iowa Falls                    641-373-1999

Chuck Raska             Radcliffe                      641-751-5743

5th VP

Scholarship :

Cliff Renslow            Stuart                           515-480-2876

IFA Board

State Fair :

Rusty Hockman       Jewell                           515-689-0110

Ellen Hagen              Jewell                           515-689-0112

Ivan Williams           Pleasant Hill                515-247-3111

Brandon Gehrke       Alden                           515-689-9292

Carl Runge                Radcliffe                      515-460-7979

Jeremy Waldner      Des Moines                 641-590-4286